Wybrane techniki Neuropatologiczne
Podstawową techniką stosowaną z powodzeniem w neuropatologii jest barwienie typu H&E (Hematoksylina – Eozyna), które to umożliwia uwidocznienie wszystkich podstawowych elementów ośrodkowego układu nerwowego takich jak neurony, astrocyty, komórki gleju skompowypustkowego i ependymy oraz ewentualnych procesów zapalnych czy też martwiczych.
W wielu przypadkach barwienie H&E pozwala na postawienie diagnozy. Nie wszystkie jednak przypadki ograniczają się do tego typu barwienia. Elementem wielu chorób neurologicznych jest demielinizacja, w takich przypadkach barwienie H&E niestety nie jest wystarczające.
Uszkodzenie mieliny znacznie lepiej obrazują barwienia z wykorzystaniem fioletu krezylu, w których obserwuje się wyblakłą mielinę.
Bardzo istotnym elementem obrazu neuropatologicznego w wielu jednostkach chorobowym jest proliferacja i przerost gleju gwiaździstego. Tutaj z pomocą przychodzą przeciwciała i sondy FISH które umożliwiają szybką i skuteczną diagnostykę różnicową.
Do jednych z najczęściej stosowanych w technikach neuropatologicznych przeciwciał należą:
- IDH1 R132H (MRQ-67)
- Olig2 (EP112)
- Glial Fibrillary Acidic Protein (GFAP) (EP672Y)
- Neurofilament (EP79)
- PGP 9.5 (polyclonal)
Zdjęcia przedstawiają barwienia od lewej: Glial Fibrillary Acidic Protein (GFAP) (EP672Y), Neurofilament (EP79), PGP 9.5 (polyclonal) wykonane z użyciem przeciwciał Cell Marque
Bardzo istotna jest również diagnostyka FISH, która w sposób bardzo precyzyjny pozwala na różnicowane poszczególnych typów nowotworów a co za tym idzie ułatwia proces diagnozy i leczenia pacjentów.
Literatura:
- Neurologia – Podręcznik dla studentów medycyny pod redakcją Wojeciech Kozubskiego i Pawła P. Liberskiego, PZWL 2006 Warszawa
- https://www.cellmarque.com/cms/literature.php
- https://www.zytovision.com/products/zytolight/solid-tumors#jump1